FAQ

— najczęściej zadawane pytania

Siema Kochani!
Zadajecie nam mnóstwo pytań związanych z nauką jazdy na nartach czy snowboardzie.

Dlatego postanowiliśmy w telegraficznym skrócie, rozwiać Wasze wszystkie wątpliwości i niejasności. Gdyż, musicie wiedzieć, że sporty zimowe to prawdziwa i niezapomniana zabawa, której warto spróbować. Poniżej znajdziecie, odpowiedzi na podstawowe pytania. Jednak jeśli będą Was nurtować, jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, to śmiało dzwońcie lub piszcie do nas! Zapraszamy do kontaktu.

To pytanie jest zadawane przez Was najczęściej, gdyż „rozwiewa” wszelkie początkowe wątpliwości związane z rozpoczęciem przygody z nartami czy snowboardem. A brzmi ono:

Czy warto rozpocząć naukę jazdy z instruktorem, czy też lepiej jest spróbować opanować te umiejętności na własną rękę? 

Odpowiedź jest prosta i oczywista: „Oczywiście, że z INSTRUKTOREM„! 

A jakie argumenty za tym przemawiają? To właśnie profesjonalne „oko” instruktora, pomoże Tobie oraz Twojemu dziecku:

 • dobrać odpowiedni ubiór 
 • wybrać sprzęt adekwatny do umiejętności
 • zrozumieć podstawy poruszania się nartach i snowboardzie
 • dobrać odpowiedni stok, tak aby „uczeń” czerpał przyjemność z nauki
 • opanować stres, który pojawia się dość często w trakcie nauki
 • poruszać się w sposób bezpieczny, pewny i niezagrażający pozostałym użytkownikom stok

Oczywiście oprócz powyższego pytania, bardzo często rodzi się jeszcze kilka innych: technicznych, logistycznych czy emocjonalnych, na które z chęcią odpowiemy. Oto kilka z nich wraz z odpowiedziami:

 • Czy muszę posiadać odzież narciarską/snowboardową?

  Dla swojego komfortu zdrowotnego, ale przede wszystkim ruchowego sugerujemy, aby dobrać odpowiedni strój na wielogodzinną jazdę na stoku. Wodoodporna, ciepła kurta, spodnie typowo zimowe, czapka i rękawiczki, to w większości osób, nieodłączna część zimowej garderoby. Zwłaszcza tych, którzy aktywnie spędzają czas także zimą. Uwierzcie nam na słowo, że „dżinsy” czy „dresy” kiepsko sprawdzają się na naukę jazdy – zwłaszcza na pierwszych lekcjach. Jednak nie wyklucza to osób, kto które owego stroju nie posiadają. Najważniejsze są: czapka, kask oraz rękawice.

 • Czy kask jest obowiązkowy?

  Zgodnie z przepisami jeździć na nartach/ snowboardzie w kasku muszą jedynie osoby, które nie ukończyły 16 roku życia! Pamiętajcie o tym, zwłaszcza kiedy nastolatkowie będą próbować z Wami negocjować naukę bez kasku!

  A co do pozostałych grup wiekowych, to z racji naszego wieloletniego doświadczenia, Was także zachęcamy do zakładania kasków. Mogą uratować Wam głowę a tym samym życie! A przecież bogata kolorystyka i różnorodność fasonów, sprawia że KASK to często kultowy element zimowego outfitu.

 • Ile wcześniej muszę się pojawić w szkole?

  Przeważnie sugerujemy Wam, aby zjawić w szkółce/wypożyczalni już ok. 30 minut wcześniej, przed rozpoczęciem lekcji. Pamiętajcie, że jest to czas na wypożyczenie sprzętu, który musi zostać odpowiednio dobrany zarówno do Waszych umiejętności jak i wymiarów. To także czas, w którym już zapoznajecie się z instruktorem i macie okazje do zadania pytań, które Was nurtują, podczas drogi na stok.

 • Ile trwa lekcja?

  Lekcja z instruktorem trwa 55 minut i w tym czasie obowiązkowo musi odbyć się rozgrzewka, która trwa z reguły ok. 10 min. Jest to bardzo ważny element całej lekcji, gdyż muście rozgrzać swoje mięsnie! Wiele osób o tym zapomina bądź uważa, że nie jest to aż tak istotne. Jednak my doskonale wiemy, że organizm całkiem inaczej pracuje, kiedy mięśnie są chociaż trochę rozgrzane.

 • Czy muszę kupować karnet na stok?

  To jest bardzo ważne pytanie!!! Tak, każdy z Was musi zaopatrzyć się w swój karnet. Jednak bez obaw … Instruktor, zaraz na pierwszych zajęciach doradzi Wam jaki karnet będzie odpowiedni i wystarczający.

 • Ile lekcji jest potrzebnych, aby się nauczyć jeździć na nartach czy snowboardzie?

  Na to pytanie nie ma jednoznacznej i prostej odpowiedzi. Ponieważ jest to bardzo indywidualna kwestia każdego kursanta. Wszystko tak naprawdę zależy od kondycji fizycznej, wieku i nastawienia.

  Całkiem inaczej trwa szkolenie najmłodszych kursantów, niż dorosłych czy młodzież. Pamiętajmy, że dzieci nie należy przeciążać poprzez branie lekcji w ciągu, np. 2-3 h z rzędu. W taki wypadku, z całą pewnością dziecko bardziej się zniechęci i uprzedzi, niż będzie czerpać z tego radość i zabawę. Początkowo niech szkolenie odbywać się będzie regularnie, w odpowiednich małych przerwach, aby progres był coraz większy.

  Jeśli chodzi o osoby dorosłe czy młodzież, to zajęcia mogą absolutnie trwać dłużej i oczywiście powinny odbywać się regularnie, aby cieszyć się w krótkim czasie pierwszymi zjazdami. Wówczas mamy pewność, że kursant załapał tzw. „bakcyla” i z ogromną przyjemnością będzie chciał systematycznie trenować.

 • Co wybrać – narty czy snowboard na początek?

  Jedna deska czy dwie deski ? Ciężkie pytanie i tak naprawdę zależy to od indywidualnych predyspozycji.

  Jazda na nartach to super sprawa, gdyż bardzo często wystarczy kilka lekcji z doświadczonym instruktorem, aby po kilku zajęciach zrozumieć podstawowe zasady tego wyjątkowego sportu. Sportu, który daje ogromną przyjemność i radość z szybkiej jazdy.

  Deska snowboardowa kojarzy się natomiast z freestyle’em, luzem, trikami i ewolucjami. Skręty, podskoki, obroty, to wszystko jest nieodłączną częścią tejże dyscypliny. Jeśli uwielbiacie tego typu rekreację to deska będzie świetnym rozwiązanie. Jednak trzeba pamiętać, iż pierwsze lekcje nie obejdą się bez upadków czy kontuzji, zwłaszcza unieruchomieniu dwóch nóg.

  Tak, więc decyzję co do wybory dyscypliny, musicie podjąć sami. Może warto spróbować obu, wówczas będzie mieć klarowny obraz, który ukierunkuje Was na tą jedną, jedyną!

 • Czy kije do nart są obowiązkowe na pierwsze lekcje?
  Oczywiście kijki, są ważną częścią składową sprzętu narciarskiego. Mimo to na pierwszych zajęciach zalecamy, aby odbyły się one bez ich udziału.

  Na pierwszych lekcjach, zależy nam abyście nauczyli się najpierw: poruszać na nartach, utrzymywać równowagę i odpowiednią sylwetkę, hamowania czy skręcania. A kije na sam początku by Wam tylko przeszkadzały. Kiedy przekroczymy barierę samodzielnego poruszania się po stoku, możemy z całą odpowiedzialnością dołączyć kijki.

 • Czy buty oraz rzeczy prywatne można pozostawić w siedzibie szkoły/wypożyczalni?

  Kursanci z reguły zostawiają w szkole/ wypożyczalni tylko obuwie. Plecaki czy torby najczęściej zanoszą sobie do samochodów lub pozostawiają pod opieką najbliższych.

  Niestety z racji ogromnego natłoku i ruchu, pracownicy szkoły/wypożyczalni nie są wstanie pilnować Waszych prywatnych rzeczy, a co za tym idzie nie biorą odpowiedzialności za ich zniszczenia czy kradzież.

 • W jakim wieku dziecko może rozpocząć naukę?
  Im wcześniej tym lepiej! Dzieci, które skończyły 3 lata mogę podjąć próbę pierwszych lekcji pod okiem instruktora, oczywiście na samym początku, wszystko formie zabawy!

  Pierwsza lekcja nie powinna trwać więcej niż 40-50 min, tak aby nie zniechęcić dziecka. Musimy pamiętać, iż w tym wieku kształtują się kości i nie można przesadzić z intensywnością zajęć!

Pamiętaj

 że jazda na nartach i snowboardzie ma być przede wszystkim dobrą zabawą! 

 Jednak zawsze lepiej ją zacząć pod fachowym okiem instruktora!